ابوالفضل چنگیزی

وب‌نوشته‌ها

اشتباهات و بازنگری در آن‌ها

بدون دیدگاه

پیش‌نوشت : شخصی است. برای مرتب کردن ذهنم نوشتمش. برای اینکه دوباره این اشتباهات را تکرار نکنم.

اصل مطلب :حس می‌کنم مدتی بود گیر کرده بودم در یک سری لوپ معیوب. احساس بی‌هودگی، اضطراب و استرس، ترس از آینده و کلی چیز دیگه رهام نمی‌کرد. حتی دومینویی داشت برام اتفاقات بدی می‌افتاد، درست مثل لیسی (و قبل‌تر از اون مثل پیرزنی که کامیون می‌روند) تو اپیزود nosedive از سریال آینۀ سیاه. البته با یک تفاوت و اینکه من جرئت این رو نداشتم که یهو مثل اون پیرزنه قید همه چیز رو بزنم و زندگی‌ام رو کلاً تغییر بدم. البته خیلی جدی بهش فکر کردم. به بهاش. به همه چیز و در نهایت ترجیح دادم که همین مسیری که الان تو ذهنمه (که ممکنه جاهایی هم داشته باشه که ارزش‌های اون مسیر لزوماً ارزش های من نباشند) رو ادامه بدم و به جاش فکر کردم ببینم چه اشتباهاتی رو تو این چند وقت انجام دادم که می‌تونم با اصلاح و انجام ندادن اونا، در خودم بهبود ایجاد کنم. به نظرم اینا مهم‌ترین چیزهایی اند که بیشتر از بقیه چیزا تو این چند وقت رو زندگی من اثر گذاشتند.

آدم های سمی و مقایسه‌های نابه جا:

آدم‌هایی که متریک‌هاشون با من فرق داره، آدم‌هایی که ظاهر و باطنشون با هم فرق داره، آدم‌هایی که حرف و عملشون با هم فرق داره، آدم هایی که استعدادهاشون با من به شدت فرق داره و باعث می‌شن من فکر کنم هیچ استعدادی ندارم در حالیکه کلی استعداد تو زمینه‌های متفاوت با اونا دارم، آدم هایی که غر می زنن و بهونه میارن و تو رو هم شبیه خودشون می کنن، آدم هایی که باعث می شن تو هم دائمن خودت رو با بقیه مقایسه کنی (مقایسه‌هایی که بی بنیان‌اند.. بدون دانستن شرایط اولیه صورت می‌گیرند. کیفیت زندگی رو به شدت پایین میارن و باعث می‌شن تک تک لحظه ها تباه بشن). آدم‌هایی که دائمن برات از مشکلات و سنگ‌های جلوی راه میگن در حالیکه خودشونم فقط به گوششون خورده و هیچ قدمی در اون راستا برنداشتند، آدم‌های حسود که نمی‌تونن شادی‌های کوچیک تو رو ببینن و کلی آدم سمی دیگه.

این آدما حواسمون رو پرت می‌کنن، باعث می‌شن تمرکزمون رو از دست بدیم. باید حتماً ایگنورشون کنیم و مرزبندی‌مون رو باهاشون مشخص کنیم.

“باید انجام بشه”ها رو باید زود انجام داد:

خب یه سری کارها باید انجام بشن. بهتره که هرچی زودتر انجامشون بدیم و خلاص شیم اما من تا جایی که می شد این جور چیزها رو به مرحله ای رسوندم که دیگه یکم دیگه انجام نمی دادم اتفاق بدی می افتاد!

یک بار برای همه همیشه :

یه سری چیزها هستن باید یک بار برای همیشه برات حل بشن یا قبول کنی که این مشکلات هستن دیگه و کاری هم نمیشه براشون کرد. بعدش بیای تعیین کنی که تا کجا محدودت می کنن. بقیه رو تا کجا محدود کردن. فرق اونا با من چیه و من می تونم کران بالاتری پیدا کنم که بهش دست پیدا کنم یا نه. حالا تا همون کرانی که تعیین کردم (یا در واقع اون مشکلات ذاتی و چیزهایی که بعضا ما توش دخیل نبودیم تعیین کردن) باید حرکت کنم دیگه. تمام.

آتش زیر خاکستر :

شاید یه جورایی دوباره بیان کردن بالایی باشه ولی اگه واقعن یه سری چیزها هستن که این جوری حل شدن، قطعن یه برهه دیگه از زمان سر درمیارن و اگه اون برهه، برهه بدی باشه همه چیز رو خراب می کنه. به نظرم یه وقتایی که پیش میاد که میگیم چرا این جوری شد؟ مگه من کار اشتباهی انجام دادم؟ آیا این حق من بود؟ ممکنه به این خاطر باشه که مشکلات این تیپی رو فکر کردیم حل کردیم ولی در واقع حل نکرده بودیم و درست زمانی که انتظارش رو نداشتیم، اینا سر می زنن و شدیدن آزارمون میدن و باعث می شن زمانی که می بایست تو محساباتمون اونا رو دخیل کینم، نا دیده انگاشته بشن و یه همیچین چیزی پیش بیاد.

استقلال نداشتن:

من فکر می کنم از بزرگترین کمک هایی که می تونیم به خودمون بکنیم اینه که سعی کنیم تا جایی که امکان داره هرچی زودتر مستقل بشیم. حالا از همه نظر چه عاطفی چه مالی چه … (ولی خب بیشتر مالی به نظرم:)) ). به نظرم این مستقل بودنه کمک می کنه زندگی بهتر بشه و آدم راحت تر تصمیم بگیره و تو تصمیم گیری هاش بیشتر از قبل خوش دخیل میشه. اون وقت اثرگذاری اش رو بقیه هم کمتره چرا دیگه مثل قبل وابسته نیست و این یعنی تصمیم گیری سریع تر صورت می پذیره و این پروسه نفس گیر بعضی جا کمتر اذیتمون می کنه.

انتظارات نا معقول(خودمونی اش میشه گُنده برداشتن!)+ انقباض و انبساط زمان:

استرس اونجایی به وجود میاد که یه سری کار در توان تو نیست ولی تو نمی خوای قبول کنی. در تک تک لحظاتت همزمان به کلی چیز فکر می کنی. تک تک لحظه هات رو تباه می کنی و در آخرشم اون کارها رو انجام نمی دی. شاید از مهم ترین ویژگی هایی که منجر به یک زندگی با آرامش و بدون استرس میشن همین باشه که استیمیت ات خیلی نزدیک بشه به واقعیت.

وقتی مسیر درست است ولی با یک اشتباه در مسیر و تاکتیمون شک می کنیم:

این پست صدرا منظورمه در واقع: )

موندن بیشتر از حد در رویدادها و توجه بیشتر به آنها به جای روندها:

این مهمه. خیلی مهم. من فکر می کنم تو چند وقت اخیر بیشتر از هر وقت دیگه اتفاقات ذهنم رو به خودشون مشغول کردن. زود نتونستم ازشون گذر کنم و نادیده بگیرمشون. وقتی فکر می کنم به اتفاقی که سه هفته پیش افتاد یا پیش تر از اون، ماجرای ۵ هفته پیش می بینم که چقدر اون ناراحتی و احساس بد تو تک تک لحظه های بعد اون ماجرا ها همراهم بوده در حالیکه می تونست واقعن نباشه. می تونستم از دومی که خیلی راحت گذر کنم  و واسه اولی هم فقط یه چند ساعتی ناراحت باشم و به جاش یه تصمیم مهم بگیرم و تو یه یکی/دو تا چیز هم بازنگری کنم!

کافئین :

شاید چندین برابر متوسط مصرف خودم مدتی بود که کافئین استفاده کردم و خب  بی تاثیر نیست و آدم رو نا آروم می کنه واقعن.

خود رو وقف کاری کردن  :

وقتی داری تفریح می کنی، فقط باید تفریح کنی و وقتی هم داری یه کار و فعالیتی رو انجام می دی باید خودتو وقف این کار کنی . نباید حتی لحظه ای به کارهای دیگه ای جز همون کاری که داری انجام می دی، فکر کنی. شاید از بهترین تفریحات اخیرم این بود که چند نفری رفتیم گیم نت و چند ساعت فیفا زدیم. بعد از مدت هاداشت فیفا بازی کردن بهم خوش می گذشت. فکر می کنم یکی از دلیلاش همین بود که اون لحظه فقط و فقط داشتم بازی می کردم و کری می خوندم: ))برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *