ترسیدن و معمولی شدن

اخیرن نمی تونم متمرکز شم. قسمتی از این اتفاق تعلق داره  به یک تصمیم از سر ترس. مثل خیلی از تصمیم های دیگه. ورست کیس فکر کردم!

البته نه اینکه بدترین حالت ها رو در نظر گرفتن همیشه کار بدیه ولی باید به ندرت انجام بشه و در جاهای خیلی خیلی ضروری.

به نظرم یکی از شاخصه های  معمولی بودن، ترسیدنِ “همیشگی” از رخ دادن اتفاقات خارج از کنترل و آماده کردن همه جوره خودمون برای مقابله با اون هاست. ترسیدن نمی زاره انتحاری عمل کنیم. ترسیدن  باعث می شه هروقت از کامفورت زون ات اومدی بیرون و در رو بستی، کلید رو هم برداری که بتونی بعدن دوباره برگردی در حالیکه فکر می کنم آدم های متمایز در رو می بندن و کلید رو هم همونجا جا می زارن.

ترسیدن باعث میشه پل های پشت سرتو خراب نکنی و همیشه راه برگشت از مسیر سخت داشته باشی و نتونی هیچ وقت به هیچ جایی برسی.

ترسیدن باعث می شه تا آخرین لحظه موازی کلی چیز رو جلو ببری و خیلی خیلی غیربهینه از منابع در دسترس استفاده کنی.

ترسیدن باعث می شه هیچ وقت جاهای ناشناخته رو کشف نکنی.

ترسیدن باعث می شه تو کلی گروه ناخواسته عضویت داشته باشی مبدا اینکه فایده اندک احتمالی رو از دست بدی.

همه ی این ترسیدن ها باعث میشه معمولی تر از معمولی باشیم. هیچی نشیم. به هیچ جا نرسیم. دائمن بین خواسته های خودمون و انتظار دیگران سوئیچ کنیم.

باید پل های پشت سرمون رو خراب کنیم. باید به خودمون در هر شرایطی اعتماد داشته باشیم.

از طرف دیگه، نباید بترسیم اگه تا اینجا اومدیم دلیل منطقی ای میشه که ادامه اش رو هم بریم. نباید بترسیم از شروع کردن کارهایی که مرتبط با کارهای تا الان کرده نیستن.

نباید فکر کنیم که برای فلان کار باید چه توضیحی برای بقیه داشته باشیم.

اگه تصمیم هامون برگشت ناپذیرن دیگه نباید به برگشتشون فکر کنیم. هی نباید خودمون رو تو شرایطی تصور کنیم که اگه فلان چیز رو انتخاب کرده بودم فلان می شد. نباید خودمون رو مقایسه کنیم. نباید به خودمون توهین کنیم با این کار.

وقتی یه اتفاقی افتاد که تقریبن مطمئنیم از دست ما خارج بوده نباید بشینیم حساب کنیم که اگه چی رو عوض می کردیم می تونستیم نتیجه رو تغییر بدیم وقتی نمی تونیم الان نتیجه رو تغییر بدیم.

و البته مواظب باشیم این ترسیدن باعث نشه خودمون رو سرگرم کنیم تا فراموش کنیم. شاید راه های بهتری هم برای فراموش کردن باشد!

 پی نوشت : تصویر از Gurbaksh Chahal هست تحت عنوان Fear is just an Illusion.

3+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *